Kurumsal

Mehmet Uğurelli

                                                                                                                                            

KİŞİSEL BİLGİLER

            MEHMET UĞURELLİ                                                                                 

            TARSUS/MERSİN

            02 /01/ 1979

            MEB Müşavir

            Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı

            m_ugurelli@hotmail.com

 

ÖĞRENİM DURUMU

  • Lisans

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TARİH

                                              

  • Lisans

ANADOLU ÜNİV. AÖ. FAKÜLTESİ

ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ (Aktif Öğrenci)

  • Yüksek Lisans

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ, SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ,

EĞİTİM YÖNETİMİ, DENETİMİ VE PLANLAMASI

 

                       

 

Özgeçmiş

 

         Mehmet UĞURELLİ 1979 Tarsus/Mersin doğumludur. İlk ve Orta Öğretimini Tarsus’ta tamamladıktan sonra  2001 yılında Konya/Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümününden mezun olmuştur. Yüksek öğrenimi boyunca birçok makale yazmış ve  ODTÜ tarafından düzenlenen Universiteler Arası Öğrenci Konferanslarına “Sosyal Bilimler ve Tarih Öğretiminde Terminoloji” isimli tezleriyle Selçuk Üniversitesi adına katılmıştır. Yeditepe Üniversitesi Eğitim Yönetimi, Planlaması ve Denetimi alanında yüksek lisansını 2011 yılında tamamlamıştır.

 

        2001 yılında Mersin’de Tarih Öğretmeni olarak Milli Eğitim Bakanlığında göreve başlayan Uğurelli, bu dönemde TÜBA ile “Ders Kitaplarında İnsan Hakları ve Avrupa Birliği Örnekleri” adlı geniş çaplı araştırmada görev almıştır. 2004 yılında İstanbul’a atanmasının ardından öğretmenlik görevinin yanı sıra  “Bilişim Teknolojileri Formatörü” olarak görevlendirilmiştir.

 

       2007 yılından itibaren Müdür Yardımcısı, Başyardımcısı ve Okul Müdürü sıfatlarıyla birçok okulda idareci olarak görev almış olan Uğurelli, iki anadolu ve bir meslek lisesinin Kurucu Müdürlüğünü yaparak eğitim-öğretim kervanımıza dahil etmiştir.

 

      7 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararname ile Milli Eğitim Bakanlığımıza Bakanlık Müşaviri olarak atanmıştır.

 

       2016/2018 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığımızın İstanbul Müşaviri görevini üstlenen Uğurelli, Okul Öncesi Eğitimin yaygınlaştırılması hususunda çalışmalar yapmıştır. Okul Öncesi eğitimi yaygınlaştırma amaçlı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı himayesindeki  “81İL 81KIZILAY ANAOKULU” projesinin koordinatörlüğünü gerçekleştirmiştir.

 

        Sivil Toplu Teşkilatlarının toplum ve ülke gelişimine olan katkısının farkında olarak, kişisel gelişim yolculuğuna Türk Kızılayı çalışmalarını dahil eden Uğurelli, 10 yıl boyunca Türk Kızılayı’nın birçok kademesinde aktif görev üstlenmiştir.

 

28 Nisan 2019’da yapılan olağan kongre ile Türk Kızılayı İstanbul İl Şube Başkanı olarak görevlendirilmiştir. 

 

        Yurt içinde ve yurt dışında bir çok eğitim, proje ve çalışmanın koordinasyonunda görev alan Uğurelli, 2013 yılında Bangladeş/Dakka İnsani Yardım Operasyonu, 2014 ve 2015 İspanya ve Hollanda Öğrenci Değişim Programları, 2016 Macaristan Eğitim Sistemi Değerlendirme Programı, 2017  Karadağ ve Arnavutluk Yardım Operasyonları, 2018 Senegal Yardım Operasyonu ve 2011’den itibaren Suriye İnsani Yardım Operasyonu başta olmak üzere bir çok ulusal ve uluslararası projede yer almıştır.   

 

        İSTKA tarafından desteklenen ve uygulama aşamasına gelen “PsikoSosyal Pandemi Merkezi Eylem Planı ve Pandemi Akademi Uzaktan Eğitim” adlı projede İştirakçi olarak yer almaktadır.

 

Mehmet Uğurelli evli, Yusuf Yağız ve Yiğit isimli iki çocuk babasıdır.

 

 

 

 

 

 

Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri faaliyetlerini tamamen gönüllü olarak gerçekleştirmekte ve çalışmaları karşılığında herhangi bir maaş almamaktadır.