Haberler

Yıldız Güral Kızılay Anaokulumuzun Açılışı Gerçekleşti.

Yıldız Güral Kızılay Anaokulumuzun Açılışı Gerçekleşti.

Toplamda 81, hali hazırda ise 50 tanesi biten ve geçtiğimiz Cuma günü 40. sı açılan Burdur ili Merkez ilçesi "Yıldız Güral Kızılay Anaokulumuzun" açılışı son Başbakanımız, 28. Dönem TBMM Başkanı ve İzmir Milletvekili sayın Binali Yıldırım ve kıymetli eşleri projenin mihmandarı değerli hanımefendi sayın Semiha Yıldırım hanımefendinin katılımları ile gerçekleşti.

2016 yılında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığımızın himayelerinde Sayın Semiha Yıldırım hanımefendinin öncülüğünde okul öncesi eğitime destek vermek ve farkındalık yaratmak amacıyla Türk Kızılayı tarafından başlatılan 81 İl 81 Anaokulu Projesi kapsamında Burdur’da hayırsever iş insanı Esin Güral tarafından yaptırılan Yıldız Güral Kızılay Anaokulu’nun açılışı törenle yapıldı.

Açılış töreninde ayrıca Hayırsever Ural Ailesi tarafından yaptırılan Yusufça Havva – Kadir Ural Ortaokulu, Hayırsever Ertuğrul, Serttaş ve Eravcı ailelerinin katkıları ile yapılan Gölhisar Aile Sağlığı Merkezi ve Karamanlı İmam Hatip Ortaokulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından hayırseverlerin katkıları ile yaptırılan İmam Hatip Orta Okulu'nun açılışı çevrimçi olarak gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan tören Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Kızılay tanıtım videosu sonrası Son Başbakan Binali Yıldırım, Vali Ali Arslantaş, Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Yasin Uğur, Yardımsever Gürok Grubu adına konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral, Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili İsmail Hakkı Turunç ve Türk Kızılay İstanbul Merkez Şube Başkanı Mehmet Uğurelli konuşma yaptılar.
Son Başbakanımız Binali Yıldırım törende yaptığı konuşmasında; “Bugün güzel bir günde, bu güzel vesile ile bir aradayız. Ben hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bugün 12 Mart Burdur’dayız. Burdur deyince güller, göller, gönüller diyarı akla gelmekle beraber İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Burdur’la adeta özdeşleşmiştir, adını taşıyan üniversitesiyle, Birinci Meclis’te Burdur Milletvekiliği yapmış olması da bu özelliğini ön plana çıkarmaktadır. Aslında Mehmet Akif Ersoy, Burdur’umuzun değil, İstiklal mücadelesi veren ve özgürlüğünü hiçbir şeye değişmeyen aziz milletimizin her gün, her an, kalbinde yaşayan büyük bir şaidir. Az önce programa başlarken bile onun eserini ilk günkü heyecanla birlikte okuduk ve dinledik. Yavrularımız okullarına gittiklerinde, okula girerken, sınıflarına girdiklerinde İstiklal Marşımızın 10 kıtasının altında Mehmet Akif Ersoy’un ismi var, her gün onu görüyorlar. Yine her gün toplantımızda, açılışımızda, İstiklal Marşımızı okumak suretiyle onu hatırlıyor ve yad ediyoruz. Bu toprakları bize vatan kılan, bağımsızlık mücadelemiz için canlarını seve seve veren başta İstiklal Mücadelemizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’u da burada şükran ve minnetle anıyorum.

Bizim inancımızda, eğitimin, kendini geliştirmenin çok önemli bir yeri vardır. Beşikten mezara kadar ilim öğren, ilim Çin’deyse de gidin öğrenin, işte burada başladığımız iş diğer hizmetlerimiz gibi değildir. Doğru. Bayram kardeşimiz anlattı, 20 yıl boyunca Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkeyi doğudan batıya, kuzeyden güneye yollarla donattık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik, gönülleri birleştirdik ve Türkiye’nin batısıyla doğusunu kuzeyiyle güneyini birbiriyle birleştirdik. Bütün bunları yaparken bir şeye dikkat ettik, dedik ki, yolları böleriz, Türkiye’yi böldürtmeyiz, amansız bir şekilde terör örgütlerine göz açtırmadan mücadelemizi o gün de sürdürdük, bugün de sürdürdük.15 Temmuz gecesi de yine İstiklalimize, demokrasimize kast eden alçaklara hak ettikleri dersi, milletimizin ferasetiyle, cesaretiyle verdik.

Bugün sadece Yıldız Güral Anaokulunu açmıyoruz. Aynı zamanda Karamanlı’da ve diğer yerlerimizde 2 tane okul, 1 sağlık ocağını da buradan canlı yayın yapmak suretiyle açılışını gerçekleştireceğiz. Bu anaokulunda 5 derslik var, 230 öğrencimiz var. Evlatlarımızın en güzel şekilde geleceğe hazırlanması ve donanımlı bir şekilde yetişmesi için ben de varım diyen yardımseverlerimize, hayırseverlerimize Türk Kızılay’ı adına teşekkür ediyoruz. 81 İle, 81 Anaokulu Projesinin çıkışı şöyledir, 2016’da Başbakanlığa başladığım günlerde eşim Semiha Hanım böyle bir projeden bahsetti. ‘Türkiye çapında anaokulları yaptırsak nasıl olur, bu işin altından kalkabilir miyiz’ dedi. Ben de gayet tabi ki, başlamak, bitirmenin yarısıdır, niye olmasın dedim ve Türk Kızılay’ı adı altında bu programı başlattı. Burada tabi söylemem gerekir, Türk Kızılay’ı İstanbul Şubesi çok daha etkin bir rol oynadı yani İstanbul şubesi üzerinden büyük oranda işler yapıldı, bu vesile ile şube başkanlarına çok teşekkür ediyorum. Türk Kızılay’ı bir buçuk asrı aşan yüz akı bir kuruluşumuzdur. Hilal-i Ahmet, biliyorsunuz İstiklal Marşı için bağışlanan ödülü de Mehmet Akif, Türk Kızılay’ına bağlı bir vakfa bağışlamıştır. Cephede savaşan askerlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, bugüne geldiğimizde 50 okul tamamlandı. Yine buraya gelmeden 51’inci okulu da müjdeledi, Adana’da bir hayırseverimiz anaokulumuzun yapımını gerçekleştirecek. Ben bütün hayırseverlere teşekkür ediyorum. Buraya aslında biz 4 ay önce gelip bu açılışı yapacaktık. Niyetimiz ve kararımız öyleydi. Afyon’daki anaokulunu açtıktan sonra hepinizin malumu olduğu üzere güzel İzmir’imizde yaşanan o büyük deprem felaketi dolayısıyla o programı yapamadık. Dört ay sonra bugün bu programı gerçekleştiriyoruz. Her şeyden önce ismini taşıyan Yıldız Güral Anaokulu yapımına maddi katkılarını sağlayan Güral ailesine yürekten şükranlarımı sunuyorum. Buraya gelmeden önce Yıldız hanımla da görüştüm, kendisi küçük bir operasyon geçirmiş, burada olmayı arzu ederdi ama kızı burada, kendisi de gayet iyi durumdadır, tüm velilerimize, yavrularımıza çok selamı ver. Az önce Esin hanım çok güzel anlattı, Güral ailesi sadece üreten, binlerce vatandaşımıza iş, aş sağlayan bir girişimci, yatırımcı değildir aynı zamanda da çağın gerçeklerini fark etmiş, bugüne değil, geleceğe yavrularımızı hazırlayan çok güzel projeleri hayata geçiriyorlar. Büyük bir hayranlıkla dinledim, kare kod eğitimi, robotik eğitim, bunlar geleceğin meslekleridir. Önümüzdeki 20 yıl sonra bugün bildiğimiz mesleklerin yarısı yok olacak, unutulacak ama bir o kadar da bizim bilmediğimiz ama Z kuşağının çok iyi bildiği yeni meslekler, yeni alanlar ile karşılaşacağız. Öyle ki eğer bu dönüşümü alın terinin yanı sıra akıl teri dönüşümünü de gerçekleştiremezsek, bu yarışta geri kalacağız.

İşte o yüzden biz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sadece alt yapıyı, sağlık sistemini, eğitim sistemini geliştirmek için yatırım yapmadık aynı zamanda akıl terine de yatırım yaptık. Bir misal vermek gerekirse Türkiye’de 20 yıl önce hızlı internet yoktu. İnterneti telefon çevirir gibi çevirirdiniz çoğu kere de bağlanmadan düşerdi ama bugün hızlı internet, 70 milyon aboneye ulaştı. Kapsama olarak, 78 bin kilometre kare vatan toprağında nüfusun yüzde 98’i internet erişimine sahiptir. Vali bey hep Burdur’un okul öncesinde birincilikle anıldığını ifade etti. Ben ona bir ilave daha yapayım, yaşadığımız bu salgın sebebiyle yavrularımız uzun süre eğitimden geri kaldı. Yüz yüze eğitimi yapamadılar. Yeni yeni şartlara bağlı olarak illerimizin durumlarına bağlı olarak normalleşme sürecine girdik, işte bu uzaktan eğitimde EBA’da Türkiye Birincisi de yine Burdur’dur, yüzde 100 erişimle Burdur birinci sırada geldi" dedi.
Bağış Yap